Toyota C-HR Hangi Motorla Alınmalı?

Keskin hatları, futuristik tasarımı ve Toyota’nın efsanevi güvenilirliği ile ön plana çıkan Toyota C-HR, kompakt SUV (C-SUV) segmentinde ezber bozan modellerden biri. Ancak ister ikinci el ilk nesil (2016-2023), ister sıfır km ikinci nesil bir C-HR almayı düşünün, aklınızı kurcalayan en büyük soru muhtemelen şudur: Toyota C-HR hangi motorla alınmalı?

Bu rehberde, Toyota C-HR’ın sunduğu tüm motor seçeneklerini performans, yakıt tüketimi, kronik durumlar, ikinci el değeri ve sürüş konforu açısından detaylıca inceledik. İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun C-HR motorunu bulmak için okumaya devam edin.

Toyota C-HR Motor Seçenekleri: Neler Sunuluyor?

Toyota C-HR, piyasada bulunduğu yıllar boyunca farklı kullanıcı kitlelerine hitap eden benzinli ve hibrit motor seçenekleriyle satışa sunuldu. Karar vermeden önce bu motorları yakından tanıyalım:

1. 1.2 Turbo Benzinli Motor (116 HP)

İlk nesil C-HR modellerinde (2016-2020 arası yoğunluklu) karşımıza çıkan bu motor, 4 silindirli ve turbo beslemelidir. Manuel ve CVT otomatik şanzıman seçeneklerinin yanı sıra 4×4 (AWD) çekiş sistemiyle de satın alınabiliyordu.

  • Avantajları: İkinci el alım fiyatı hibrit versiyonlara göre daha uygundur. Performansı şehir içi kullanım için fazlasıyla yeterlidir. 4×4 seçeneği sunan ender versiyonlardandır.
  • Dezavantajları: Şehir içi yakıt tüketimi (özellikle CVT şanzımanla) beklentilerin üzerine çıkabilir (8-9 Litre/100 km). Lpg uyumu zayıftır.

2. 1.8 Hybrid (122 HP / Yeni Nesilde 140 HP)

Toyota C-HR denince akla gelen ilk motor seçeneği şüphesiz 1.8 litrelik atmosferik benzinli motor ile elektrik motorunun kombinasyonudur. e-CVT şanzımanla kombine edilen bu ünite, C-HR’ın en çok satan ve en çok tutulan versiyonudur.

  • Avantajları: Şehir içinde inanılmaz düşük yakıt tüketimi (3.8 – 4.5 Litre/100 km). Standart CVT’lere göre çok daha uzun ömürlü e-CVT şanzıman. Sessiz ve konforlu sürüş. Yüksek ikinci el piyasa değeri.
  • Dezavantajları: Dik yokuşlarda ve ani hızlanmalarda e-CVT şanzımanın motor sesini kabine yüksek oranda yansıtması (bağırma hissi). MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) hacimden dolayı 1.2 motora göre daha yüksektir.

3. 2.0 Hybrid ve Plug-in Hybrid (198 HP / 223 HP)

Özellikle ikinci nesil (2023 ve sonrası) C-HR ile popülerleşen ve bazı Avrupa pazarlarında yer alan 2.0 litrelik hibrit ünite, performans arayan sürücüleri hedefliyor. Plug-in (şarj edilebilir) versiyonu ise sadece elektrikle yaklaşık 66 km menzil sunabiliyor.

  • Avantajları: Yüksek beygir gücü, seri hızlanma (0-100 km/s ~7.4 saniye) ve üstün sürüş keyfi.
  • Dezavantajları: Yüksek MTV dilimi ve daha yüksek sıfır/ikinci el satış fiyatı.

Toyota C-HR Motor Karşılaştırma Tablosu

Aşağıdaki tablo, kararlarınızı teknik verilere ve kullanım maliyetlerine göre şekillendirmenize yardımcı olacaktır:

Motor SeçeneğiGüç (HP)Ort. Yakıt Tüketimi0-100 km/sEn Uygun Kullanım Alanı
1.2 Turbo Benzin116 HP6.5 – 8.0 L / 100 km10.9 snDüşük bütçe, az km yapanlar, 4×4 isteyenler
1.8 Hybrid (1. Nesil)122 HP3.8 – 4.5 L / 100 km11.0 snYoğun şehir içi trafiği, ekonomi odaklı sürüş
1.8 Hybrid (2. Nesil)140 HP4.7 – 5.0 L / 100 km9.9 snModern teknoloji, düşük yakıt, genel kullanım
2.0 PHEV (Plug-in)223 HP0.9 – 1.2 L / 100 km*7.4 snPerformans tutkunları, evde şarj imkanı olanlar

*Plug-in Hybrid tüketim verisi batarya doluyken geçerli olan fabrika verisidir.

Hangi C-HR Motoru Sizin İçin Doğru Tercih?

Toyota C-HR alırken “en iyi motor” kişisel ihtiyaçlarınıza göre değişir. Kararınızı kolaylaştıracak bazı senaryolar:

Şehir İçi Yoğun Trafikte Kullanacaksanız: 1.8 Hybrid

Eğer aracınızı ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara, İzmir gibi dur-kalkı bol şehirlerde kullanıyorsanız, tartışmasız tercih 1.8 Hybrid olmalıdır. Trafikte ilerlerken araç zamanının büyük kısmını elektrik motorunda geçireceği için yakıt tüketiminiz adeta bir dizel aracı aratmayacak kadar düşecektir. Ayrıca marş dinamosu, debriyaj, triger kayışı gibi parçaların olmaması uzun vadeli bakım maliyetlerini düşürür.

Yılda 10.000 km’den Az Yapıyorsanız ve Bütçeniz Kısıtlıysa: 1.2 Turbo

İkinci el pazarında 1.8 Hibrit modeller ile 1.2 Turbo modeller arasında ciddi bir fiyat farkı bulunuyor. Eğer yılda az km yapıyorsanız, hibrit motorun sağlayacağı yakıt tasarrufu aradaki alım fiyatı farkını amorti etmeyebilir. Bu durumda 1.2 Turbo Benzinli versiyon, daha uygun fiyatla C-HR kalitesine ve tasarımına sahip olmanın en mantıklı yoludur.

Performans ve Dinamik Sürüş İstiyorsanız: 2.0 Hybrid / PHEV

1.8 litrelik hibrit motor ekonomisiyle öne çıksa da sollamalarda ve ani hızlanmalarda süper bir performans sunmaz. Eğer C-HR’ın sportif tasarımına yakışan seri bir sürüş istiyorsanız, yeni nesil 2.0 litrelik hibrit veya şarj edilebilir (PHEV) seçenekleri tam size göredir.

Toyota C-HR Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Batarya Garantisi (Hibrit Modeller için): İkinci el 1.8 Hibrit alırken aracın yetkili servis bakımlı olmasına dikkat edin. Toyota, yıllık bakımları yetkili serviste yapılan hibrit araçlarda batarya garantisini 10 yıla kadar uzatmaktadır.
  • e-CVT Karakteri: Hibrit C-HR almadan önce mutlaka test sürüşü yapın. e-CVT şanzımanın çalışma karakteri (gaza basıldığında devrin yükselip motor sesinin artması) her sürücünün hoşuna gitmeyebilir.
  • Bagaj Hacmi: Hibrit modellerde batarya bagaj tabanında yer aldığı için bagaj hacmi klasik hatchback araçlar seviyesindedir (yaklaşık 377 litre). Kalabalık aileler için bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Sonuç: Editörün Kararı

Özetlemek gerekirse; Toyota C-HR alınacaksa en doğru ve mantıklı motor seçeneği 1.8 Hybrid’dir. Bu motor, C-HR’ın futuristik konseptine, sorunsuzluk felsefesine ve günümüz ekonomik şartlarındaki düşük işletim maliyeti beklentisine en iyi yanıtı veren ünitedir. İkinci eldeki yüksek likiditesi (kolay satılabilirliği) de 1.8 Hibrit motoru altın standart haline getirmektedir.

Ancak kısıtlı bir bütçeniz varsa ve yılda yüksek km’ler devirmiyorsanız, 1.2 Turbo seçeneği de C-HR dünyasına girmek için son derece makul bir alternatiftir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir